Jak si ulehčit práci - řezání (1.díl)

Práci s nůžkami se při šití knih, kostek nebo jiných hraček a drobností nevyhneme. Někdy si však můžeme práci usnadnit řezacím kolečkem. Které je nejvhodnější a co vše k práci s kolečkem potřebujeme si povíme dále.

Někdy potřebujeme uříznout jen delší rovný řez nebo vystřihnout přesný čtverec, či dokonce jen urychlit stříhání různých tvarů. Nůžkami takovou práci děláme běžně, výsledek však může být nepřesný a někdy i zdlouhavý. V tu chvíli přicházejí na pomoc řezací kolečka, podložky a pravítka, používaná nejčastěji na patchwork, který vyžaduje přesnost. 

Jaká jsou nejčastěji používaná kolečka 

Na trhu najdete řezací kolečka různých značek. Z osobní zkušenosti můžeme doporučit kolečka značky Olfa, a na základě doporučení výrobky značky Milward, Zakoupit můžete také "no name" kolečko a dokoupit do něj kvalitní Olfa kotouče.

Nejběžnější velikosti koleček jsou: malé Ø 28 mm, střední Ø 45 mm a velké Ø 60 mm. Nejvíce využijete patrně střední kolečko, které je vhodné jak pro řezání menších rozměrů, jednoho kusu látky nebo výztuhy, tak i na řezání několik vrstev bavlny nebo filcu najednou. 

rezace

 

Kromě koleček, která dělají rovný řez, existují také kolečka s různými tvary vlnek nebo zubů. Lze s nimi řezat např. filc a vytvarovat ho na zvlněnou hladinu vody, nebo ozdobné okraje filcových pexes, apod. Je lépe s nimi řezat netřepivé materiály. Na lokálním trhu jsme našly dva tvary vlnek, jemnější a větší vlnky, viz. následující foto. 

vlnky kolecka

 

Velkou výhodou při řezání pravidelných tvarů koleček a kruhů je pak kruhový řezač, který umí vyříznout kolečka o průměru od 4 cm do 20 cm. Vyžaduje trochu zručnosti, ale je to fantastický pomocník. Jakmile si práci s ním osvojíte, budou všechny aplikace mít kulatý tvar :-D

kruzitko

 Ke kolečku pravítko a podložku

Abyste však mohli řezací kolečka využít naplno, budete potřebovat také pravítko a řezací podložku. 

Pravítko rozhodně nekupujte školní, ale speciální určené na patchwork. Má kolmé hrany a jsou na něm vodící čáry, které usnadňují řez.  Pravítka jsou k dostání v různých rozměrech, pro začátek stačí např. 15x30 cm, 20x20 cm nebo 31,5x31,5 cm...

pravítko 15x30 

Pro řezání látek, filcu či jiných materiálů rozhodně nepoužívejte jiný podklad, než speciální, k tomu určené podložky.  Jinak si budete zbytečně tupit a ničit čepele koleček. Když už investujete do řezacího kolečka a pravítka, investujte také do kvalitní podložky. Vyrábí se ze speciálního materiálu, dvouvrstvá nebo třívrstvá a díky tomu se kolečko tak rychle neztupí. Samozřejmě, že čepel budete muset časem vyměnit, ale vězte, že bez podložky byste splakali už po prvním řezání. I podložky jsou k dostání v mnoha rozměrech, zpravidla jsou z jedné strany v centimetrech a z druhé v palcích. Aby vaše řezání mělo co nejširší užití, doporučujeme začít s rozměrem 30x45 cm nebo 45x60 cm

rezaci podlozka Olfa 30x40

 

Ve chvíli, kdy vás to chytne, skončíte pravděpodobně jako my s podložkou velikou 90 x 60 cm a několika pravítky ve stojanu :-)