Bohužel díky opatření v souvislosti s Covid19 dochází k velkému zdržení zásilek z USA, nemůžu tedy doplnit knoflíčky Dress It Up. Podobně jsou na tom zásilky z Asie a z některých dalších států. Naše balíčky zůstaly u výrobců/dodavatelů, některé jsou na půli cesty a stále čekají. Omluvte prosím omezený výběr materiálů ze zahraničí. Děkuji za pochopení i Vaši laskavou trpělivost. Mirka Zouhar

Jak si ulehčit práci - řezání (1.díl)

Práci s nůžkami se při šití knih, kostek nebo jiných hraček a drobností nevyhneme. Ale někdy si stříhání můžeme ulehčit řezacími kolečky.

Pojďme si o tom povědět víc.

 

Někdy potřebujeme uříznout např. přesný čtverec, nebo potřebujeme udělat delší rovný řez. Nůžkami to jde, ale přeci jen, občas nám to ujede a zkrátka delší stříhání nikdy nebude přesné. A co si budeme povídat i ten čas, než něco ustřihneme... Nu a v tu chvíli nám mohou pomoct řezací kolečka, podložky a pravítka, používaná nejčastěji na patchwork, který vyžaduje přesnost. 

Nejdříve vám představím nejčastěji používaná řezací kolečka. 

Řezací kolečka najdete na trhu od různých značek. Osobní zkušenost mám jen se značkou Olfa, ale podle zkušeností jiných, je ještě dobrá značka Milward, a nebo se dá koupit levné kolečko "no name" a dokoupit do něj kvalitní Olfa kotouče. Kolečka jsou nejčastěji ve třech velikostech. Malé Ø 28 mm, střední Ø 45 mm a velké Ø 60 mm. Já osobně malé kolečko nepoužívám, velké jen občas a úplně nejvíc používám střední kolečko o Ø 45 mm.

rezace

 

Kromě koleček, která dělají rovný řez, existují i kolečka, která udělají řez vlnku. Tato vlnková kolečka patří také mezi má oblíbená. Řežu jimi např. filc na vodu, nebo ozdobné okraje filcových pexes, apod. Je lépe s nimi řezat netřepivé materiály. Našla jsem na trhu dva druhy vlnek, jemnější a větší vlnky, viz. foto. 

vlnky kolecka

 

A také jsem si velmi oblíbila kruhový řezač, který umí vyříznout kolečka o průměru od 4 cm do 20 cm. Vyžaduje trochu zručnosti, ale je to fantastický pomocník. Jsem z něj nadšená a zpočátku jsem měla potřebu dávat všude kolečka :-)

kruzitko

 

Jak jsem už psala, k řezacím kolečkům potřebujete také pravítko a řezací podložku. Pravítko rozhodně nekupujte školní, ale speciální určené na patchwork. Má kolmé hrany a jsou na něm čáry, které usnadňují řez.  Pravítka jsou k dostání v různých rozměrech, pro začátek stačí např. 15x30 cm, 20x20 cm nebo 31,5x31,5 cm...

pravítko 15x30 

Rozhodně látky, filc ani jiné materiály neřežte na jiných podkladech, než na speciální podložce. Jinak si budete zbytečně tupit a ničit čepele koleček. Když už investujete do řezacího kolečka a pravítka, investujte také do kvalitní podložky. Je ze speciálního materiálu, dvouvrstvá nebo třívrstvá a díky tomu se kolečko tak rychle neztupí. Samozřejmě, že čepel budete muset časem vyměnit, ale vězte, že bez podložky byste splakali už po prvním řezání. I podložky jsou k dostání v mnoha rozměrech, zpravidla jsou z jedné strany v centimetrech a z druhé v palcích. Doporučuju začít s rozměrem 30x45 cm nebo 45x60 cm

rezaci podlozka Olfa 30x40

 

Ve chvíli, kdy vás to chytne, skončíte pravděpodobně jako já s podložkou velikou 90 x 60 cm a několika pravítky ve stojanu :-) 

 

V příštím díle si povíme a ukážeme, jak a na co konkrétně pomůcky k řezání použít.