Jak to začalo

stroj
 
Od dětství ráda šiju a tvořím, učila jsem se šít už na prvním stupni základní školy a pokračuju ve svém koníčku dosud (ačkoli mi s léty bohužel ubývá času na toto krásné tvoření). Začínala jsem drobnostmi (polštářky, utěrky, apod.) a léty jsem se dopracovala ke složitějším věcem (např. středověké šaty). Když byly moje děti malé, šila jsem jim nejen oblečení, ale také hračky, kapsáře, polštářky, atd. Děti vyrostly, ale já jsem se v dětském světě vyskytovala pořád jako lektorka a v hlavě se mi rodily nápady, co vše by se dalo i těmto “cizím” dětem vytvořit a ušít. A tak jsem zase šila různé pomůcky pro jejich rozvoj a vytvářela ozdoby heren. Nu a jednoho krásného dne jsem narazila i na textilní knihy - tzv. quiet book, které mě nadchly, protože se v nich lze kreativně skutečně vyřádit neomezeně.
 
Nejdříve jsem jich několik ušila. Potom přišly dotazy kamarádek, zda by to zvládly samy. Samozřejmě, že by to zvládly! A tak jsem přešla ke kurzům, kde jsem natěšené ženy učila, jak si mohou knihu ušít samy a že to není nic složitého. A protože na kurzech byl k mání materiál, který si kupovaly do zásoby i na domácí šití a já bych nakonec musela na kurzy jezdit náklaďákem, přešla jsem od kurzů k e-shopu s nabídkou materiálu na šití textilních knih a dalších hraček či drobností. Rady stále poskytuju, buď telefonicky, nebo (a to častěji) písemně v mailu či chatu...
 
E-shop mě pohltil a chytil za srdce. Název MANVERKO dostal proto, že v esperantu to znamená ruční práce a já mám ráda esperanto i ruční práce. Je to můj krásný koníček, který sice rozvíjím pomalu, jak život dovolí, ale krůček po krůčku se posouvám dál a rozšiřuju ho, teď už i s pomocí dalších nadšenců jako jsem já. Ráda objevuju další materiály, které by byly vhodné k šití textilních knih, spy bagů, molitanových hracích kostek nebo i muchláčků, polštářků a dalších menších hraček. Nechávám se vést Vaší zpětnou vazbou, co vám chybí, s čím jste nebo nejste spokojení. Vymýšlím, čím bych vás mohla inspirovat kromě nástěnek na Pinterestu. Nápadů mám spousty, teď už je jen postupně uvést do reality.
 
Ať se Vám šití daří a máte pohodové dny
 
Mirka Zouhar